Dla wielu młodych chłopców, a ostatnimi czasu również i dla dziewczynek piłka nożna jest zarówno dyscypliną chętnie oglądaną, jak i trenowaną. Młodych ludzi fascynuje przede wszystkim popularność osiągana przez najlepszych zawodników i zawodniczki, ale również ich sprawność fizyczna oraz umiejętności techniczne. To wszystko sprawia, że piłka nożna jest dyscypliną najchętniej uprawianą przez młodzież, a ci najbardziej utalentowani i pracowici osiągają na koniec status zawodowych sportowców.
Dlaczego strój piłkarski jest ważny?
Może się wydawać, że trenowanie sportu może się odbywać w stroju ogólnie sportowym, czyli np. w dresie, koszulce i spodenkach. Jednakże sportowy strój piłkarski ma pewne ustalone reguły oraz wymagania (więcej informacji). Drugą sprawą jest pewna mobilizacja, jaką uzyskuje młody człowiek w chwili otrzymania do treningów piłki nożnej odpowiedniego stroju. Podnosi to jego rangę oraz nierzadko lepiej motywuje do cięższych treningów, a przede wszystkim do sumienności w uczestniczeniu w zajęciach.
Aby z młodego człowieka przeistoczyć się w zawodowego piłkarza niezbędny jest oczywiście talent i zamiłowanie do piłki nożnej. Są to podstawy, bez których trudno mówić o jakichkolwiek sukcesach w tej i w każdej innej dyscyplinie sportowej. Jednakże talent i miłość do piłki nożnej z nikogo sportowca nie uczynią bez nauki i treningu, ponieważ tylko wówczas można mówić o postępach odnośnie do umiejętności. Czy odpowiedni strój pomaga rozwijać talent? Otóż pomaga, ponieważ pozwala optymalnie wykorzystywać nabyte oraz rozwijane umiejętności, a ponadto czyni z młodego człowieka adepta związanego z konkretną dyscypliną oraz klubem.
Elementy stroju piłkarskiego
Kompletny piłkarski strój składa się z kilku elementów i przy wyborze każdego z nich trzeba zwracać uwagę na jakość materiałów i wykonania. Są to oczywiście spodenki oraz koszulka, które muszą być wykonane z dobrej jakości, przewiewnych materiałów. Oprócz tego obowiązkowe getry piłkarskie, pod którymi muszą znaleźć się ochraniacze. Piłka nożna jest sportem wysoce kontaktowym, a niezamierzone kopnięcia w część podkolanową występują podczas gry nagminnie. Ochraniacz nie tylko znacznie zmniejsza ból po kopnięciu w piszczel, ale chroni przez urazem w wypadku uderzenia kołkami. I tutaj płynnie pokazują się specjalistyczne buty piłkarskie, tzw. korki, których budowa umożliwia swobodne poruszanie się po murawie boiska. Zwykłe buty sportowe do piłki się nie nadają, ponieważ trudno byłoby na nich utrzymać równowagę, a szczególnie podczas wykonywania gwałtownych zwrotów, sprintów, czy podczas dryblingu.
Na chłodniejsze dni warto ponadto zaopatrzyć się w spodnie od dresu, bluzę piłkarską, a także czapkę i rękawiczki.